English   

Flora & Fauna  -  Česká Republika

CHKO Český les  -  OKFF-012


Seznam území OKFF    Diplom OKFF    OKFF - moje aktivace


    Český les, od pradávna osobitá končina, pohraniční hory západních Čech, pokryté bohatými a v dřívějších dobách neproniknutelnými hvozdy. Po staletí někdy méně, někdy více střežená hranice, která se stala v nedávné historii téměř neproniknutelnou.

    Právě tato končina se zachovalými cennými přírodními stanovišti v celkové rozloze 473 km2 se stala v roce 2005 Chráněnou krajinnou oblastí Český les. Na jejím území dnes nalezneme Národní přírodní rezervaci Čerchovské hvozdy, Národní přírodní památku Na požárech, 17 přírodních rezervací a 9 přírodních památek. Do oblasti Českého lesa zasahují rovněž sedm evropsky významných lokalit: Na požárech, Pavlova Huť, Kateřinský a nivní potok, Radbuza – Nový Dvůr – Pila, Haltravský hřeben, Niva Nemanického potoka a Čerchovský les. Všechna tato území chrání nejcennější části přírody Českého lesa.

    Chráněnou krajinnou oblast tvoří část pohraničního pohoří Českého lesa, rozkládající se od Broumova po Folmavu v celkové délce 65 km rozdělená Kateřinskou kotlinou na menší, zhruba třetinovou severní a dvoutřetinovou jižní část. Hlavní hřeben dosahuje průměrné nadmořské výšky 700-800 m.n.m. Podle členitosti reliéfu se rozpadá na Čerchovský a Přimdský a Dyleňský les. Od vnitrozemí je pohoří odděleno prastarou tektonickou linií Českého křemenného valu. Nejvyššími vrcholy jsou Čerchov (1042 m.n.m.), Dlouhá skála (969 m.n.m.) a Havran (894m.n.m.). Na řadě vrcholů nacházíme skalní výchozy hornin, většinou rul, které svou značnou odolností vůči zvětrávání vytvářejí bizarní skaliska i skalní stěny, známé například z hřebene Haltravy, kde zůstaly zachovány porosty původních acidofilních bučin. Vrcholovými partiemi probíhá hlavní evropské rozvodí labskodunajské.

    Lesní porosty na svazích pohoří jsou ve sníženinách vystřídány údolními nivami s rozsáhlými slatiništi v okolí toků Radbuzy, Nemanického a Kateřinského potoka. V severní části jsou jedinečným biotopem rašeliniště vrchovištního typu s porosty borovice blatky.

    Četné vodní toky oživují vzácné druhy živočichů, vydra říční, mihule potoční a opětovně se rozšiřující bobr evropský. Druhově bohatá je lesní avifauna s jeřábkem lesním, datlíkem tříprstým a lejskem malým. Nejbohatší květena je vázána na fragmenty květnatých bučin s výskytem chráněných druhů jako aron plamatý, lilie zlatohlávek nebo bledule jarní a květenu vlhkých luk a pramenišť se vzácnou vrbou borůvkovitou, tučnicí obecnou a různými druhy orchidejí.

    V samotném území CHKO se nachází velmi málo zapsaných kulturních památek. Většina je situována v sídlech v těsné blízkosti hranice a v hlavních centrech zájmového území - Tachově a Domažlicích. Historicky cenné objekty jsou v Broumově, kde nechali svobodní páni z Haimhausenu po roce 1750 vystavět dva zámečky. Třetí zámeček, zvaný Neuhaimhausen byl postaven před rokem 1875 jako lovecké sídlo. V obci Lesná se nachází barokní zámek, který byl vybudován v místech staršího sídla v roce 1787. Historicky cenný je rovněž kostel sv. Mikuláše, přestavěný v letech 1728 - 74. Architektonickou zajímavostí je lovecký zámeček Diana u Rozvadova. Poprvé je zmiňován v roce 1742. Projekt stavby je přisuzován J. B. Santinimu. V jižní části nacházíme nedaleko obce Vranov zříceninu strážního hradu Starý Hirštejn. S prvními písemnými zmínkami o Hirštejně se setkáváme v období výbojů českého krále Přemysla Otakara II. proti Bavorsku po roce 1266. Rozsáhlou rekonstrukcí v současné době prochází augustiniánský klášter v Pivoni. Podle pověsti byl klášter založen na paměť vítězství českého krále Břetislava I. nad německým vojskem v roce 1040. První věrohodné zmínky o založení kláštera pochází z roku 1220. Další zajímavostí území jsou pozůstatky po zaniklých sídlech. Většina z nich je lokalizována v oblasti Železná - Lísková, v severní části pak v okolí Staré Knížecí Huti.

    Krajina Českého lesa je ideálním terénem pro pěší návštěvníky a hlavně pro cykloturistiku. K rozvoji návštěvnosti přispívá neustále se rozšiřující síť cyklotras s kvalitním povrchem. Pokud zvolíte trasy č.36, nebo 2170 můžete shlédnout nejcennější přírodní lokality s původními bučinami a rašelinnými jezírky, Havran, naučnou stezku připomínající zaniklé sklárny v okolí Staré Knížecí Huti, přírodní scenérie na Pleši, zříceninu Starého Hirštejna, klášter v Pivoni a NPR Čerchovské hvozdy. V zimě navštívíte běžkařský areál Zlatý Potok- Silberhütte, nebo atraktivní lyžařský terén na Čerchově se sjezdovkou na Sádku.

Přírodní rezervace

Od února 2007 přibyly následující přírodní rezervaca a dalších menší chráněná území v CHKO Český les:

Název Typ Rozloha Důvod ochrany
Broumovská bučina Přírodní rezervace 26.17 ha (64.67 acres) přirozený smíšený porost a vzácná květena
Bučina u Žďáru Přírodní rezervace 6.77 ha (16.73 acres) horská bučina
Bystřice Přírodní rezervace 43.61 ha (107.76 acres) smíšený horský les
Čerchovské hvozdy Národní přírodní rezervace 326.93 ha (807.86 acres) původní smíšený bukový les
Diana Přírodní rezervace 20.41 ha (50.43 acres) starý bukový prales
Dlouhý vrch Přírodní rezervace 21.00 ha (52 acres) lipová javořina, kyselá a květnatá bučina
Farské bažiny Přírodní rezervace 66.00 ha (163 acres) rašeliniště smrkovém lese
Hvožďanská louka Přírodní památka 6.70 ha (16.6 acres) pastviny s bohatou vlhkomilnou květenou
Jezírka u Rozvadova Přírodní rezervace 6.23 ha (15.39 acres) rašelinná jezírka
Křížový kámen Přírodní rezervace 19.23 ha (47.52 acres) podmáčená horská smrčina na rašeliništi
Louka u Staré Huti Přírodní památka 2.07 ha (5.12 acres) mokřadní rašelinné louky a luční prameniště
Malý Zvon Přírodní rezervace 8.00 ha (20 acres) fragment autochtonních bučin pohraničních hvozdů
Milov Přírodní památka 0.74 ha (1.83 acres) sloped spring peat bog
Na požárech Národní přírodní památka 78.60 ha (194.22 acres) transitional bog (originally declared for grouse protection)
Nad Hutí Přírodní rezervace 14.04 ha (34.69 acres) autochthonous beech forest
Ostrůvek Přírodní rezervace 5.51 ha (13.62 acres) raised bog forest
Pavlova Huť Přírodní rezervace 35.82 ha (88.51 acres) bog spruce forest
Pleš Přírodní rezervace 27.69 ha (68.42 acres) ravine sycamore and sloped beech forest
Podkovák Přírodní rezervace 5.63 ha (13.91 acres) raised bog forest
Skalky na Sádku Přírodní památka 3.89 ha (9.61 acres) spruce-beach forest
Starý Hirštejn Přírodní rezervace 37.15 ha (91.8 acres) autochthonous mixed forest
Tišina Přírodní rezervace 10.35 ha (25.58 acres) acidophilous montane beech forest
Tři Znaky Přírodní rezervace 289.86 ha (716.26 acres) declaration pending
Veský mlýn Přírodní památka 32.04 ha (79.17 acres) transitional bog


Správa CHKO Český les dále spravuje národní přírodní rezervaci Chejlava, národní přírodní památku Americká zahrada a národní přírodní památku Pastviště U Fínů, které leží mimo území CHKO Český les.



Mapa NP a CHKO - Český les
Mapa NP a CHKO v ČR - CHLO Český les - OKFF-012.

 

Mapa CHKO Český les
Mapa CHKO Český les.

 

CHKO Český les - OKFF-012 
CHKO Český les - OKFF-012.

 

Polní den 2008  Polní den 2008
Čerchov - nejvyšší vrchol CHKO Český les.

 

CHKO Český les - OKFF-012 CHKO Český les - OKFF-012 
Vrchol Čerchova a jeho dominanty - vojenská věž a Kurzova rozhledna.

 

Zdroj:  http://www.ceskyles.nature.cz a http://www.okff.cz .



Zpět    nahoru    Domu

CNW Counter - OK1VEI - CHKO Český les - OKFF-012 od 26.9.2011 [CNW:Counter]